Prasa we współczesnym świecie

popularny blog w Polsce

Jak sama nazwa wskazuje tutaj chodzi oczywiście  o najpopularniejsze dzienniki polskie. Jest ich full i wszystkie oferują bardzo ciekawe informacje, a co najważniejsze sprawiają, że zawsze jesteśmy na czasie. Warto więc wybrać jeden z nich. Co odradzamy na samym początku? Przede wszystkim kupowanie faktu. Jest to gazeta przede wszystkim dla ludzi łatwowiernych i szukających raczej rozrywki niż rzetelnej dawki wiadomości z kraju i świata. Można w nią zainwestować raczej tylko w momencie, gdy szukamy sposobu na zabicie nudy, a wiarygodność przekazanych informacji, a przede wszystkim ich powaga stanowi dla nas drugorzędny cel. Co więc wybrać? Wybór jest stosunkowo trudny, ale poleciłbym zdecydowanie Gazetę Wyborczą. Jest to chyba najbardziej pewne i wiarygodne źródło informacji, które jest redagowane przez profesjonalistów znających się na rzeczy. Jest to jeden z najlepszych dzienników w naszym kraju wydawany w olbrzymim nakładzie. Wszystko jednak zależy wyłącznie od nas. Nasz wybór odzwierciedli się bowiem w wielu innych rzeczach. Warto więc pamiętać o tym zanim zabierzemy się za wybór naszej przyszłej codziennej prasy.

Wielu z nas bardzo rzadko styka się z pojęciem jakim jest gazeta prawna. Jest to bardzo specyficzny gatunek prasy, gdyż dotyczy on bardzo wąskiej grupki ludzi zajmujących się i interesujących prawem i polityką. Warto pamiętać o tym, że nie każdego to zainteresuje i nie każdy musi sięgać po tą gazetę. A co tu możemy znaleźć? Przede wszystkim bardzo szeroki zakres jeżeli chodzi o aktualności prasowe. W gazetach prawnych są szczegółowo opisane wszystkie kroki dotyczące prawa i jego tworzenia przez nasze państwo. Są to także często tak zwane publikatory prawne, gdzie muszą być ukazywane projekty nowych ustaw, oraz same ustawy, które weszły w życie. Widać więc, że sama gazeta o tematyce prawnej ma bardzo często istotne znaczenie dla państwa. Wszystkie bowiem systemy prawne mają za zadanie takie publikowanie prawa, by było ono powszechnie znane. Trzeba więc wykorzystać jak widać wszystkie możliwe drogi poznania. Blog jest właśnie jedną z takich ścieżek i trzeba zaakceptować jej cel w dzisiejszym świecie. Czy więc gazeta prawna jest dobrym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach? Mimo słabnącej popularności prasy ogólnej czytelnicy gazet prawnych pozostają twardo na swoich miejscach

Oprócz standardowej prasy codziennej, która stara się poruszać odrobinę wiadomości z każdej dziedziny możemy wyróżnić także codzienną prasę tematyczną. Jaka jest tematyka? Bywa różnie. Aktualności pochodzą zwykle z takich tematów, które nie są w stanie zostać wyczerpane na przykład w przypadku ogólnotematycznej gazety jak np. Wyborcza. Zwykle jest to na przykład blog, lub też Polityka. Materiał w tych dziedzinach jest z tak szerokiego zakresu, że bez żadnego problemu można codziennie uzupełniać nakład takiej gazety, albo najbardziej popularnego bloga w Polsce. Zwykle również znajduje się w całym kraju sporo fanów i czytelników takiej prasy, najczęściej osób ściśle zainteresowanych dziedziną jaką prezentuje taka prasa. Aktualności w gazetach tego typu są bardzo szczegółowe, cała gazeta jest wypełniana relacjami, felietonami, a często także obszernymi statystykami. Wszystko zależy od tego co się wydarzyło i jakie wiadomości najbardziej zaciekawią i najlepiej przedstawią całą sprawę. W takich pismach często zatrudnianych jest kilkunastu statystyków, którzy na bieżąco w matematyczny, przejrzysty sposób opisują całe zajście. Dlatego właśnie informacje zawarte tu są tak ważne i przejrzyste.

To pytanie zadaje sobie wiele osób od momentu, gdy weszły do powszechnego użytku inne media. Telewizja, radio i internet to naprawdę mocne środki, które niestety powoli wypychają to najstarsze ale mające najbardziej ciekawą historię medium. Jednak po prostu nie zawsze codzienna gazeta jest najlepsza. Kupno codziennie egzemplarza przecież kosztuje. A wiadomości w takiej gazecie pochodzą z ostatniego dnia stąd nie możemy dowiedzieć się tego co było na przykład przed tygodniem. W dzisiejszych czasach waga takiej gazety i jej aktualność stoi pod wielkim znakiem zapytania. Tylko fanatycy i prawdziwi miłośnicy czytania przy śniadaniu, albo też w toalecie są zadowoleni nadal z faktu istnienia codziennej prasy. Szczególnie jeśli chodzi o młodzież możemy spotkać praktycznie brak zainteresowania takimi elementami mediów. Głównie stoi za tym internet, który daje w jednej chwili wielką dawkę informacji. Nie bez znaczenia jest także telewizja. Są to jednak konieczne media i nie trzeba za nie codziennie płacić. Mają one dodatkowo o wiele więcej funkcji niż informacyjna. Trudno jest określić wszystkie możliwości i zadbać o to, by prasa w przyszłych latach nie upadła i nie stała się bardzo mało popularna.

Sport jest jedną z najbardziej obszernych dziedzin życia i jednym z najciekawszych tematów dla wielu ludzi na całym świecie. Szczególnie w Europie przyjęło się w ostatnich czasach dodawać do gazet codziennych specjalne działy zajmujące się tylko tematyką sportową. To umożliwia wszystkim zainteresowanym przejrzenie najnowszych aktualności na ten temat. Warto jednak zapamiętać, że powstają równolegle także specjalne dzienniki, które zajmują się jedynie tematyką sportową. Najpopularniejszym w Polsce jest oczywiście przegląd sportowy, który jest kupowany przez setki tysięcy Polaków. Takie gazety dostarczają najnowszych informacji i także sprawiają, że ludzie są coraz bardziej zafascynowani danym tematem. Jest to niezwykle wartościowy kąsek i z pewnością wielu fanów sportu korzysta z takiej możliwości. Internet bowiem nie jest w stanie dać nam tylu profesjonalnych relacji z wydarzeń, które są bardzo ważne dla każdego miłośnika ruchowego wykorzystywania swojego ciała. Jak widać sport jest bardzo dobrym tematem dla prasy, głównie dlatego, że w większości opiera się na informacjach, które nas interesują i które dotyczą rywalizacji międzyludzkiej.

Blogi od dawna kojarzą się nam z prasą i niebezpodstawnie. Chodzi tu przede wszystkim o ich funkcję w społeczeństwie. Co jednak one stanowią? Przede wszystkim są one prawnym i bardzo obszernym elementem społeczeństwa. Dostarcza nam aktualności i newsów, lecz w nieskomplikowanej formie. Są one skierowane przede wszystkim do ludzi, którzy zostaną zaspokojeni nawet bardzo małą dawką informacji niekoniecznie w skomplikowanej formie. Większość tabloidów stosuje zasadę: przerost masy nad treścią. Większość zawartości to zdjęcia ze stosunkowo małą ilością tekstu. Nawet forma jest nieco prosta i wystarcza nawet kompletnie niewykształconym ludziom. Wszystko to jest po prostu oparte na bardzo dobrym słowie pisanym, które ma zachęcić do czytania. Prosty język, oraz specjalne zwroty pozwalają nam na zachowanie wszelkiej maści informacji z których zresztą tylko niewielka część ma jakąkolwiek wartość. Większość artykułów to po prostu jedno wielkie namawianie do czytania o niczym. Taka niestety już natura tabloidów. Chodzi tutaj o kulturę masową, a nie o jakieś wymagające artykuły. Jednym z najbardziej znanych polskich tabloidów jest dobrze znany wszystkim „Fakt”. Już teraz wszyscy pewnie zdają sobie sprawę z jego funkcji na rynku prasy.

W przypadku dzienników bardzo często możemy się spotkać z przykładem, gdzie wydarzy się coś ważnego i trzeba jak najszybciej zmienić cały nagłówek strony. Takie wydarzenia wymagają od redakcji prasowej wielkiego refleksu. Każda minuta tutaj się liczy, gdyż nakład musi zostać zamknięty na czas. Jednak bardzo często dzieje się tak, że wszystko to jest przekładane i ciężko jest odebrać wszystkie możliwe elementy układu czasowego. Składanie numeru dziennika jest bardzo złożonym procesem w który jest zaangażowanych bardzo wiele ludzi. Każdy tutaj ma swoją funkcję. Niektórzy składają newsy, inni piszą felietony i relacje, jeszcze inni odpowiadają za negocjacje z fotografami. Wszystko to musi przebiegać bardzo szybko i nie może być żadnego problemu ze zdążeniem przed deadline. Takie załatwianie spraw jest bardzo pomysłowe i także nie wymaga wielkiego nakładu jeżeli chodzi o zaopatrzenie się w efekty, które na codzień mogłyby nie przynosić nam większych korzyści. Zwykle ostateczna linia do zakończenia prac kończy się gdzieś o dwudziestej tak, żeby można było spokojnie drukować, jednak tak naprawdę to w sytuacjach kryzysowych, kiedy fakty napływają bardzo szybko także trzeba nawet kilkukrotnie zmieniać cały artykuł i przebudować design. Dlatego z tym bywa różnie.

Kampania wyborcza jak wiemy jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania parlamentu. Na stałe wpisała się już w historię mediów, a te relacjonują ciągle przebieg z poszczególnych jej fragmentów na bieżąco. Jaką funkcję odgrywają media podczas trwającej kampanii? Przede wszystkim zdają one relację. W ostatnich czasach jednak aktualności prasowe to przecież nie wszystko. Dlaczego? Media z każdym dniem się rozwijają i często jesteśmy w sytuacji, kiedy po prostu medialni przedstawiciele wpływają na nasze decyzje świadomie manipulując nami. Jest to niezgodne z prawem, ale dzisiejsze media przewidują to i robią to skrycie, tak, że nie można niczego udowodnić. Tutaj więc aktualności są zahaczane także o subiektywną ocenę. Warto o tym wiedzieć, by przyszykować się na rzeczywistą sytuację jaką możemy znaleźć w prasie. Cała kampania wyborcza to gra słów, które prasa łapie oczywiście i stosuje na porządku dziennym. Warto przestrzegać pewnych zasad, aby nie dać się złapać w taką politykę słowną. Spory polityczne zawsze bowiem były i zawsze będą. My natomiast powinniśmy po prostu uodpornić się na nie lub też najprościej nie czytać aktualności prasowych.

Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych gazet informacyjnych w Polsce. Choć konkurencję ma sporą to jednak póki co, nie stanowi ona dla Wyborczej większego zagrożenia. Warto więc wiedzieć, że sytuacja na polskim rynku prasy jest bardzo stabilna. Ciężko jest stworzyć coś odpowiedniego, co na pewno pozwoli na zebranie wszystkich informacji na temat. Niewątpliwie potrzebna jest spora pomoc wielu dziennikarzy, którzy są w stanie zapewnić nam najnowsze fakty z kraju i ze świata, które zawsze są rzetelne i nigdy nie wyolbrzymiane. Jest wiele gazet, które niestety nie mają takiej wierzytelności co szybko wychodzi na jaw. Jednak trzeba przyznać, że Wyborcza nie narzeka na jakość swoich pisarzy. Najbardziej znani felietoniści i dziennikarze, którzy są w stanie wyciągnąć i przefiltrować tylko te najważniejsze informacje, a potem przekazać je nam w bardzo przejrzystej i ciekawej formie. Ciężko jest prowadzić taką gazetę, gdyż wielu jest nudziarzy, a w prasie chodzi o to by zaciekawić czytelnika. Wiele rubryk, na przykład takich jak sport, publicystyka, a także kąciki gwiazd. Dodatkowo zwiększają atrakcyjność dodatki, które są adekwatne do nadchodzących wydarzeń.

Comments are closed.