Platforma WordPress


wordpress

Największą platformą do zarządzania treścią blogów jest WordPress. Jest to system (z ang. Content Management System, CMS), który został opracowany przede wszystkim z myślą o blogach, ale z powodzeniem służy także jako podstawa do prowadzenia mało skomplikowanych stron internetowych (np. stron firmowych). Pozwala bowiem na administrowanie i obsługę serwisu WWW, która to odbywa się poprzez prosty i przystępny interfejs graficzny, korzystanie z którego jest wręcz intuicyjne. Oczywiście bardziej skomplikowane opcje dostępne są na niższych poziomach (na przykład z konsoli administracyjnej systemu, na którym taki system zarządzania treścią operuje), ale nie musimy z nich korzystać, nawet jeśli podchodzimy do naszej działalności w Internecie bardzo poważnie.

Systemy jak WordPress implementują proste rozwiązania w najbardziej istotnych kwestiach, takich jak na przykład personalizacja strony. Korzystając z polskiego WordPressa, można w prosty sposób zmienić graficzny i funkcjonalny układ naszej strony przy pomocy szablonów; motywy WordPress są bardzo proste w zastosowaniu i mogą szybko zmienić wygląd całej witryny (wystarczy kilka kliknięć wykonanych z panelu administracyjnego). Pośród wszystkich systemów zarządzania treścią, najbardziej popularne okazały się być te, które są oparte na wolnych rozwiązaniach, czyli te, które korzystają z zaplecza programowego open source oraz same zaliczają się do tej kategorii, będąc objętymi różnymi licencjami wolnego oprogramowania.

Czy programowanie może być łatwe? Jeszcze jak! Na tym blogu postaram się zarazić innych pasją do najbardziej lukratywnego zawodu świata – pisania programów. Programista to ktoś w rodzaju artysty, matematyka i budowniczego w jednym. Tak mi się przynajmniej wydaje. Dlatego właśnie warto nauczyć się programowania dla „hajsu” i oczywiście dla siebie, ponieważ jest to najbardziej rozwijające zajęcie jakie znam. Nieprzypadkowo najlepsi programiści mogą później przebierać w ofertach pracy. Ale droga do zostania super-informatykiem oczywiście jest długa i kręta.

A co otrzymujemy w zamian? Well, opowieści o wielkich zarobkach w działach IT z pewnością często są przesadzone, ponieważ wbrew pozorom teraz jest już bardzo wielu informatyków i to nie to co na przykład 10 lat temu, jednak wciąż brakuje dobrych programistów. Programowanie wymaga pewnego talentu, ale także dużo zaangażowania w uczenie się nowych języków i przerobienia setek tutoriali. Przede wszystkim zaś, wymaga ono samodzielności i codziennego grzebania w kodzie. Nikt nie nauczy cię pisania programów – wszyscy doskonale wiedzą, że żadne lekcje i kursy z nauczycielem nic nie pomogą, po prostu trzeba zakasać rękawy i zabrać się do roboty. Najcenniejsze dla mnie są za to praktyczne przykłady i tutoriale czyli przewodniki jak krok po kroku wykonać zadanie, na przykład liczenie macierzy, prostą grę, albo stworzenie szablonu dla strony w Smarty. Takie tutoriale mają formę prezentacji na Youtubie, albo po prostu na stronie internetowej i właśnie tak też będę je tutaj publikował. Nie jestem sam jakimś guru, dopiero się uczę, ale wszystko co potrafię, będę zapisywał w tym wirtualnym notatniku – blogu. Do zobaczenia wkrótce!

Należy do nich platforma WordPress objęta licencją. Licencja ta gwarantuje wolność użytkowania, która to wyraża się w tym, że każdy użytkownik może pobrać i dowolnie modyfikować kod źródłowy całej aplikacji oraz wszystkie jej komponenty (te również objęte są ową licencją). Jest on jednocześnie bardzo popularny w sieci, łatwo dostępny oraz nie ma problemu z jego instalacją. Praktycznie można także zainstalować nowy szablon WordPress dosłownie w 15 minut i nie potrzeba do tego specjalistcznej wiedzy informatycznej. Konsekwencją takiego podejścia jest to, że w dużej mierze projekt ten jest rozwijany społecznościowo, to jest przez samych użytkowników. Dlatego też możemy prawdziwie się cieszyć wyjątkowo dużą ilością różnych, dostępnych dla wszystkich darmowych komponentów, jak np. wspomniane motywy WordPress, oraz wsparciem technicznym, jakie społeczność użytkowników zapewnia na forach i różnych witrynach WWW.

Comments are closed.