OpenCart dla każdego programisty


opencart

Po pierwsze więc nowe tutoriale – jeden wędruje do działu D3D, drugi do OpenCart. Pierwsza lekcja o mapowaniu środowiskowym sześciennym pomoże zrozumieć na jakiej zasadzie to działa i będzie stanowiła znakomity wstęp do lekcji praktycznej, która niedługo się pojawi. Aby odeprzeć zarzuty, że OpenCart traktuję po macoszemu dzisiaj zaczynamy wielkie malowanie i nauczymy się dzisiaj dużo o wierzchołkach. Mam nadzieję, że te dwa ciekawe tutorialiki rozbudzą ponownie waszą chęć do grafiki na strony internetowe i zachęcą do dalszego odwiedzania strony.

Po drugie, na ukończeniu jest strona w wersji off-line, jako plik *.chm. Jak tylko uporam się z layoutem poszczególnych stron to znajdzie się to na serwerze.

Po trzecie wraz z kolejną lekcją pojawią się na razie dwa tajemnicze projekty, o których powiem, żeby tylko wzbudzić waszą ciekawość. Pierwszy z nich to browser efektów, który posłuży nam do sprawniejszego i przyjemniejszego oglądania przykładów a drugi to coś w formie wrappera do D3D (na razie), który w znacznym stopniu ułatwi nam pisanie aplikacji z wykorzystaniem tej biblioteki. Wraz z tymi nowościami na stronie pojawi się wersja off-line strony oraz kolejna lekcja o tworzeniu motywów OpenCart. Ale to następnym razem – dzisiaj zapraszam na dwa malutkie artykuły, których nie powinni omijać na pewno początkujący a zaawansowanym na pewno też przyda się odświeżenie i uzupełnienie wiadomości.

OpenCart po Polsku

A jak już skończycie oblewać miejmy nadzieję coś pozytywnego :)) to zbierzcie umysły do kupy, bo będą bardzo potrzebne. Kolejna lekcja da wam dużo do myślenia i do opanowania. Napisany od podstaw shader, posłuży do wygenerowania niezłego (mam nadzieję, że wam się spodoba) efektu. Jak wiecie oczywiście doskonale – dzisiaj praktyczna lekcja na temat sferycznego mapowania środowiskowego. Mam nadzieję, że to miła dla was niespodzianka, zwłaszcza po tak długim okresie milczenia. Mam nadzieję, że w takim tempie pójdzie nam dalej. Już w następnej lekcji teoria a kto wie czy i nie praktyka mapowania sześciennego a potem to chyba skoczymy na chwilę do pixel shaderów (choć to pewnie będziemy musieli po raz pierwszy zrobić bez wspomagania sprzętowego), przynajmniej u mnie :(. No ale trochę teorii i małej praktyki nie zawadzi.

Jak można się domyślać, pragnę związać się z tą dziedziną wiedzy i w przyszłości, jak to się potocznie w tej branży mówi, „kucować” 🙂 (chociaż kuca nie mam). Robię to nie tylko dla rozwoju, ale także przyjemności, ponieważ bardzo mnie to interesuje i na pewno pójdę na studia informatyczne. A co mi się jeszcze podoba w programowaniu? To, że można samodzielnie tworzyć „coś z niczego” – wystarczy tylko znajomość języka i możemy napisać prostą grę, aplikację na komórkę, albo program na stronę internetową. Bardzo interesuje mnie zresztą praktyczne zastosowanie tych języków i mam już na koncie kilka gier we Flashu, które zamieściłem na serwisie Deviantart i które otrzymały przyzwoite oceny, a także stworzyłem sklepy internetowe w tym popularnym systemie. W następnym wpisie pokażę w jaki sposób napisać prostą grę, korzystając z gotowych bibliotek dostępnych w Internecie, którą później można wyeksportować na stronę lub urządzenie mobilne.

Na razie jednak doskonalę pisanie kodu i uczę się nowych języków programowania. Obecnie znam Trubo Pascal, C++ w jak oceniam, całkiem niezłym stopniu. Z języków do budowy stron (i aplikacji) to HTML, PHP (podstawowy) i instaluję na swoim serwerze bardzo wiele systemów zarządzania treścią, żeby wszystkie próbować po kolei i po trochu zaznajomić się z każdym z nich. W ten sposób żadne zadanie mnie nie zaskoczy! W przyszłości nauczę się Ruby oraz Python, które są trudnymi językami niskiego poziomu, ale są bardzo poszukiwane przez pracodawców, więc każdy informatyk powinien przynajmniej trochę z nich liznąć. A co dalej, cóż czas pokaże!

Notatki z OpenCart

Echhh… wiem, wiem. Data nie wymaga po prostu komentarza, zwłaszcza po moich poprzednich zapowiedziach o szybkich aktualizacjach i mnóstwie nowych tutoriali. Przepraszam wszystkich najmocniej jak mogę, ale czasem tak w życiu bywa, że wszystko się pokręci i nie idzie tak jak trzeba. Ale postanowiłem was nie zawieść i jednak wbrew wszystkiemu nadal stronę prowadzić i nie dać się siłom, które się sprzymierzyły przeciwko mnie. Tą aktualizacją mam nadzieję, że początkuje jakiś bardziej regularny etap działalności, bo zapowiada mi się dłuższy okres wolnego czasu, więc pewnie i będzie co popisać. A zmian dzisiaj i zapowiedzi także mamy dosyć sporo. Ale może po kolei wszystko, żeby niczego nie pominąć.

W moich planach czysto D3D jest jeszcze zrobienie z takich szerszych podstaw czegoś o mapowaniu wypukłości (kilka technik) i omówienie bufora szablonu. Jeśli macie jakieś propozycje to oczywiście temat jest nadal otwarty. A jeśli nie, to albo przystąpimy do jakiś działań w dziale OpenCart po polsku albo zaczniemy jakieś techniki może (bilboardy, particle, zderzenia, efekty specjalne). Co byście woleli?

Comments are closed.