Bierzemy kredyt. Wszystko co musisz wiedzieć o pożyczkach


kredyt

Zarządzanie osobistymi finansami to umiejętność która w życiu przydaje się jak mało która. Wiedza o oszczędzaniu, rozliczeniach finansowych i inwestowaniu jest niezbędna do tego, żeby odpowiedzialnie gospodarować domowym budżetem i zapewnić przyszłość sobie, a może i dzieciom. Jednym z narzędzi finansowych z jakim pewnie niemal każdy z nas się zetknął jest kredyt, czyli oprocentowana pożyczka udzielana przez bank. Kredyt zaciągniesz na bieżące potrzeby, inwestycje albo dom, dlatego dobrze jest mieć odpowiednią wiedzę aby wybrać najlepszą ofertę. Przedstawimy tutaj podstawowe typy kredytów oraz opowiemy, jak wziąć najkorzystniejszy kredyt.

Rodzaje kredytów

Jeżeli natomiast chcesz zakupić dom albo mieszkanie, zaciągniesz kredy hipoteczny. Jest to szczególna forma kredytu, udzielanego osobom prywatnym albo firmom, którego wartość zabezpieczona jest nieruchomością. Jest to najpopularniejszy rodzaj kredytu w Polsce i powszechnie udziela się go na kilka do kilkudziesięciu lat, jest więc poważną inwestycją. Obecnie, zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego, aby zaciągnąć taki kredyt musisz posiadać co najmniej 20% wartości kupowanego domu, co stanowi wkład własny. Zabezpiecza to system bankowy oraz samych kupujących przed zbyt dużym ryzykiem i związaną z nim niemożnością spłaty. Odsetki w kredytach hipotecznych są niewysokie, ale rozkładają się na wiele lat, dlatego mogą stanowić spore obciążenie długoterminowo. Na szczęście maksymalna kwota odsetek jest regulowana przez Narodowy Bank Polski , który ustala stopy procentowe, będące wyznacznikiem maksymalnego kosztu kredytu jaki może zostać nałożony na kredytobiorcę, czyli na ciebie. Obecnie stopy procentowe są niskie w Polsce i w Europie, co oznacza, że kredyty są znacznie tańsze niż kilkanaście lat temu.

Ostatnim rodzajem kredytów są krótkoterminowe kredyty o małej wartości, nazywane pożyczkami. Pożyczek mogą udzielać banki, ale również inne instytucje finansowe, na przykład firmy pożyczkowe albo osoby prywatne. Pożyczki są wysoko oprocentowane, ale czas spłaty nie jest długi i wynosi od kilku miesięcy do dwóch lat. Jeżeli potrzebujesz pilnie gotówki na nieprzewidziany, ale ważny wydatek, pożyczka może być dobrym rozwiązaniem do zaspokojenia bieżących potrzeb.

Istnieje wiele rodzajów kredytów, a tu przedstawimy te najpowszechniejsze, z którymi możesz zetknąć się na co dzień i które posłużą ci w finansach osobistych lub w zarządzaniu małą firmą. Kredyt obrotowy służy do krótkoterminowego zabezpieczenia płatności, na przykład w przypadku gdy kupujesz towar do sklepu i od razu go sprzedajesz, spłacając z zysków zobowiązanie. Na ogół nie jest wysoko oprocentowany, bo jest krótkotrwały i musi być przeznaczony na konkretny cel. Podobną funkcję pełni kredyt inwestycyjny, jednak jest on udzielany na dłuższy termin i inwestycja może być także nieruchomością, na przykład na zakup lokalu pod firmę.

Zdolność kredytowa

Zanim otrzymasz kredyt, banka bada twoją zdolność do spłaty zobowiązania. Oczywiście, jeśli nie masz źródeł dochodów, nie otrzymasz kredytu. Źródłem dochodów jest wynagrodzenie z pracy, ale może być nim także emerytura, renta, alimenty, a nawet stypendium, jeśli jest regularnie wypłacane. Dla potwierdzenia dochodów bank będzie wymagał od ciebie dokumentów potwierdzających wpłaty na twoje konto oraz umowy o pracę i jeśli twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona pozytywnie, otrzymasz kredyt. Negatywnie na tą zdolność mogą wpływać wcześniej niespłacone pożyczki, czy rachunki nieopłacone na czas. Bank dysponuje tymi danymi o tobie dzięki BIKowi, czyli państwowemu rejestrowi Biura Informacji Kredytowej.

Kiedy warto brać kredyt?

Oczywiście, przed wzięciem kredytu musisz rozważyć jego koszty. Na koszt składa się nie tylko oprocentowanie, ale także opłata, czyli dodatkowy zysk banku i dodatkowe koszty związane z utrzymaniem konta do kredytu i opłaty spreadowe, czyli za przeliczenie waluty, jeśli bierzesz kredyt w euro albo we frankach szwajcarskich. Biorąc kredyt, poproś w banku o symulację wysokości raty oraz wydruk całkowitych kosztów pożyczki. Następnie sprawdź koszty w kilku bankach – oferty różnią się od siebie często nawet o kilkadziesiąt procent i wybierając najtańszy kredyt dużo zaoszczędzisz. I na koniec, pamiętaj także o tym, żeby brać kredyt tylko kiedy naprawdę tego potrzebujesz. Znacznie lepiej jest sumiennie oszczędzać i korzystać z zysków z lokaty albo konta oszczędnościowego dla zaspokojenia bieżących potrzeb.

 

Comments are closed.